1. Na jaki czas/okres mogę wyjechać do pracy?

Maksymalny czas, na który można z nami podpisać umowę o pracę i pracować w tej samej firmie wynosi 18 miesięcy. W trakcie, albo po zakończeniu tego okresu, wielu naszych pracowników otrzymuje oferty zatrudnienia bezpośrednio u naszych kontrahentów.  Generalnie, czas, na który podpisujemy umowę o pracę zależy od woli pracownika i okresu zapotrzebowania zgłaszanego przez naszego kontrahenta. Z reguły pierwszą oferowaną przez nas umową jest umowa na 3 miesiące.

2. Jak wygląda kwestia zakwaterowania. Kto to załatwi i ile to kosztuje?

Załatwiamy wszelkie kwestie związane z wynajmem mieszkań dla naszych pracowników. Koszt po stronie pracownika w przypadku pokoju dwuosobowego wynosi ok 175 Euro miesięcznie, w przypadku pokoju jednoosobowego jest to ok. 250 Euro miesięcznie.

Pierwsza zapłata za zakwaterowanie następuje przy wypłacie pierwszego wynagrodzenia, nie trzeba rezerwować pieniędzy na zakwaterowanie przed wyjazdem do pracy.

Zakwaterowanie naszych pracowników to dla nas kwestia absolutnie priorytetowa, którą traktujemy z największą starannością. Dzięki temu nasze zakwaterowania wyróżniają się jakością i stosunkowo bliską odległością od miejsca pracy.

3. W jakiej walucie dostanę wynagrodzenie?

Wynagrodzenie wypłacamy w Euro na rachunek bankowy prowadzony w tej walucie.

4. Czy pracując w Niemczech mogę liczyć na urlop?

Tak. Oferujemy zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, która gwarantuje każdemu prawo do urlopu zgodnie z przepisami. Z reguły są to 2 dni płatnego urlopu w skali miesiąca. W przypadku niewykorzystania urlopu wypłacamy ekwiwalent.

5. Z jaką częstotliwością wypłacane jest wynagrodzenie? Co miesiąc czy co tydzień?

Wynagrodzenie wypłacane jest raz na miesiąc, do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy.
W przypadku nagłej potrzeby, wcześniej otrzymać można zaliczkę z tytułu wypracowanego wynagrodzenia.

6. Kiedy mogę wyjechać do pracy?

Termin wyjazdu jest zawsze określony w treści oferty pracy. Każda oferta pracy ma swój „termin ważności”.  Start pracy zwykle odbywa się w poniedziałki, sporadycznie w środy.

7. Jak bardzo muszę znać niemiecki żeby wyjechać?

Czasami wcale, czasami bardzo dobrze. Nie ma reguły. Wszystko zależy od konkretnej oferty pracy.  Wymagania dotyczące znajomości języka obcego zawsze podane są ofercie pracy. Bardzo często zamiast języka niemieckiego akceptowana jest znajomość angielskiego, który jest zdecydowane bardziej popularny wśród kandydatów do pracy.

8. Czy jest jakaś pomoc dla pracowników przebywających w Niemczech?

Tak. Każdy pracownik ma stały kontakt z konsultantem/opiekunem służącym pomocą w razie takiej potrzeby.

9. Czy muszę mieć pieniądze na wyjazd? Jeśli tak, to ile?

Tak. Pieniądze będą potrzebne do utrzymania się do czasu otrzymania wynagrodzenia, ewentualnie zaliczki. Wynagrodzenie wypłacane jest zawsze do 10-go dnia miesiąca, a  zaliczkę otrzymać można już po przepracowaniu pierwszego tygodnia pracy.

10. Jak daleko jest zakwaterowanie od miejsca pracy?

Zdecydowana większość organizowanych przez nas zakwaterowań jest w promieniu 2-12 km od miejsca pracy. Za każdym razem staramy się kwaterować pracowników możliwe blisko miejsca pracy.

11. W oparciu o jaką umowę będę zatrudniony?

W oparciu o umowę o pracę na niemieckich warunkach, która gwarantuje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Niemczech. Umowa na niemieckich warunkach wiąże się również z odprowadzaniem podatku dochodowego do systemu niemieckiego. Każdemu pracownikowi przypisywana jest odpowiednia grupa podatkowa, która określa skalę obciążeń podatkowych.  Dbamy również o transparentność i przejrzystość zapisów podpisywanych umów o pracę –ich treść zawsze podawana jest w dwóch językach, po polsku i po niemiecku.